Vrátnice

Exterior After Reconstruction
Exteriér - po rekonstrukci; foto: alexandra Timpau
Exterior Before Reconstruction
exteriér - před rekonstrukcí

REKONSTRUKCE VRÁTNICE V HOLEŠOVICÍCH 

 

Místo: Praha, Česká republika
Typ: rekonstrukce historického objektu
Velikost: podlahová plocha (GIFA): 14m2
Klient: soukromá osoba
Tým: COLLARCH - Ondřej Janků; spolupráce: Aman original

 

 

 

 

 

 

Objekt vrátnice je součástí starého výrobního komplexu v Praze-Holešovicích, jež si jako jeden z mála v této lokalitě zachoval svůj původní charakter drobné meziválečné industriální architektury. Tento shluk různorodých, jedno a dvoupodlažních budov 

vyplňuje zdánlivě bez ladu a skladu každé volné místo parcely. Vrátnice přilepená k budově tiskárny a situovaná logicky u vjezdu do areálu je nejdrobnější stavbou na pozemku, jež dotváří svým malým objemem tento organizovaný chaos. 

 

Interior View - After Reconstruction
Interiér - po rekonstrukci; foto: alexandra Timpau
Interior View - Before Reconstruction
Interiér - před rekonstrukcí

 

Interior View - After Reconstruction; Photo: Alex Timpau
Interiér - po rekonstrukci; foto: alexandra Timpau
Interior View - Before Reconstruction
Interiér - před rekonstrukcí

V současnosti jsou objekty v areálu pronajímány malým firmám a živnostníkům, kteří je využívají jako dílny nebo ateliéry. V komplexu tak sídlí instalatéři, tiskaři, textilní designéři, fotografové nebo opravna hudebních nástrojů. Ač každý nájemník sídlí v jiné části areálu, všichni denně projdou budovou vrátnice, která je jediným vstupem pro pěší.

Byli jsme osloveni právě jednou z těchto firem, abychom citlivým, ale výrazným způsobem zkultivovali historickou stavbu vrátnice a vytvořili reprezentativní vstupní prostory do areálu nejen pro nájemníky, ale také pro jejich hosty a klienty. 

 

Old vs. New; Photo Alex TImpau
staré vs. nové; Tři fotografie alexandry TImpau

 

Interior Views; Three Photos by Alex Timpau
interiéry; Tři fotografie alexandry TImpau

Vrátnici jsme očistili od nekvalitních stavebních zásahů z minulosti a odkryli, opravili a částečně doplnili její původní dřevěnou konstrukci a cihlovou podezdívku. Interiér jsme doplnili novou betonovou podlahou a zavěšenými světly, stylově odpovídajícími stáří budovy. Interiér i exteriér vrátnice jsme sladili neutrálními odstíny šedi, jež odkazují na utilitární, industriální charakter objektu, nepoutají pozornost a jsou relevantní typologii vrátnice.   

Věříme, že tato drobná rekonstrukce historického objektu vrátnice vytvoří přesvědčivý precedens k postupné revitalizaci celého komplexu, jež si zachová svého génia loci, svou nenápadnost mezi okolními městskými domy a skromnost v architektonickém výrazu - tuto ideální trojkombinaci formující klidné a kreativní prostřední pro práci drobných dílen a studií, které zde našly své útočiště.

 

Exterior View - After Reconstruction; Photo: Alex Timpau
Exteriér - po rekonstrukci; foto: alexandra Timpau
Exterior View - Before Reconstruction
Exteriér - před rekonstrukcí