Vinárna WineList

Collarch WineList
bar ve vinném sklepě; Foto: Karolína Matušková

 

Vinárna WineList v Karlíně

Místo: Praha, Česká Republika
Typ: rekonstrukce interiéru
Velikost: HPP: 250m2
Klient: WineList s.r.o.
Tým: COLLARCH, Veronika Kommová, Ondřej Janků, Shota Tsikoliya

 

Vinárna WineList se nachází v malém přízemí a rozsáhlejším sklepení historické budovy v Praze Karlíně. Interiér, který byl vinárně poskytnut, již po čtvrté měnil svou náplň a podruhé procházel rozsáhlejší rekonstrukcí. Tyto postupné změny funkcí a s nimi spojené specifické nároky předchozích investorů vytvořily v interiéru budovy zajímavý mix historických a současných stavebních prvků, které na sebe v některých místech příjemně a logicky navazují, v jiných se zcela negují.

Na tuto mnohovrstevnatost a bohatou historii interiéru navazujeme vlastní současnou vrstvou. Zachováváme kvalitně zpracované historické prvky jako jsou např. původní klenuté cihlové stropy a využíváme některá vyhovující technické řešení z pozdější doby, jako je například vzduchotechnika objektu. Nevyhovující prvky a nekvalitně provedené vrstvy odstraňujeme. Takto, téměř restaurátorsky zpracovaný interiér doplňujeme o novou vestavbu, která svou estetikou a kvalitou provedení navazuje na to hodnotné, co bylo vhodné zachovat. Všechny historické a současné vrstvy vytváří dohromady nezaměnitelného a nadčasového genia loci.

 

WineList Collarch
Sklepení; pohled na kabinet s automaty na víno; Foto: Karolína Matušková
WineList Collarch
Sklepení; sezení s vestavnou knihovnou; Foto: Karolína Matušková

 

 

Zatímco přízemí je navrženo spíše pro denní provoz s převládajícími tóny bílé a světle-šedé, sklepení je laděno do elegantní večerní černo-šedé.

Tam, kde to bylo možné, jsme interiér sklepení očistili od necitlivých stavebních úprav z pozdější doby a naopak v maximální míře odhalili smíšené historické zdivo a původní sklepní klenby. V místech, kde se původní zdivo nedochovalo nebo bylo doplněno o nové nehezké vyzdívky, jsme povrchy interiéru zcelili štukem s patinovanou výmalbou. Podlahu jsme sjednotili neutrální šedou betonovou stěrkou.

Interiér je doplněn o kvalitní nábytek z kartáčovaného dubu, který je vyroben na míru tak, aby dotvářel a zpříjemňoval jednotlivé části spletitého sklepení a doplňoval je o jednotlivé funkční prvky. Především se jedná o místa pro vložení automatů na víno. Dále například o knihovnu s vloženým projekčním plátnem nebo lavice s integrovanými tepelnými konvektory a podsvícením.

Výrazným zámečnickým a zároveň světelným prvkem interiéru je ocelový podhled nad barem s místem pro zavěšení 200 sklenic na víno. Integrované osvětlení v podhledu využívá sklenice jako světelný difuzor.

 

WineList Collarch
sklepení; Foto: Karolína Matušková
WineList Collarch
masivní dubový nábytek s automaty na víno; Foto: Karolína Matušková

 

 

WineList Collarch
degustační salonek; Foto: Karolína Matušková
WineList Collarch
Detail; Foto: Michal Janků

 

WineList Collarch
Sklad vína; Foto: Michal Janků
WineList Collarch
Sklad vína; Foto: Michal Janků

 

Collarch WineList
Toalety; Foto: Karolína Matušková
Collarch Kitchen
Toalety; Foto: Karolína Matušková
Collarch Kitchen
Toalety; Foto: Karolína Matušková

 

Collarch WineList
Chodba; Foto: Karolína Matušková
Collarch WineList
Regály na víno; Foto: Michal Janků

 

Sklad vína je navržen jako samostatná klimatizovaná místnost. Ocelové regály na lahve, vyvinuty ateliérem COLLARCH, maximalizují využití plochy k optimálnímu uskladnění vína. Jsou univerzální pro různé tvary a velikosti lahví a zároveň svým provedením sklad esteticky ozvláštňují.

Toalety v podzemí jsou materiálově a barevně provedeny obdobně jako ostatní části interiéru. Obsluha splachovadel, baterií a osoušečů je řešena jako bezdotyková.

Hlavní osvětlení sklepení tvoří neutrální opálové koule různých průměrů, které díky možnosti stmívání mohou vytvořit příjemnou a potemnělou intimní scénu. Doplňkové zdroje světla jsou chytře skryty za opěradly a pod sedáky lavic nebo například ve dvířkách skříní. Společně s hlavním osvětlením nabízí uživateli možnost sestavit různé světelné atmosféry.

 

Collarch WineList
Schodiště; Foto: Michal Janků
Collarch WineList
Podhled Schodiště; Foto: Michal Janků
Collarch WineList
Podsvícené Schodiště; Foto: Michal Janků

 

Přízemní část vinárny spojuje se sklepením velkoryse pojaté schodiště, jemuž dominuje podhled z ohýbaných mosazných plátů a velkorysé závěsné svítidlo připomínající lunu v úplňku.

Podhled svým provedením nejen ozvláštňuje schodiště, ale přispívá k optickému scelení jeho jinak značně členitého stropu. Stupně i madlo schodiště jsou provedeny z masivního dubu a podsvíceny orientačním osvětlením.

 

Collarch WineList
Sezení v Přízemí; Foto: Michal Janků
Collarch WineList
Detail baru v Přízemí; Foto: Michal Janků

 

Interiér přízemní části vinárny je sjednocen jemnou šedobílou patinovanou výmalbou stěn a stropu. Zaoblené hrany a kouty obvodových zdí dále zjemňují charakter interiéru. Litá, epoxidová podlaha s omyvatelnou hranou po obvodu místnosti je tónována do cihlově růžové. Ve stejném materiálovém provedení je i hlavní bar vinárny s integrovanou chladící vitrínou.

Dominantním prvkem interiéru je vestavná skříň z masivního kartáčovaného dubu s vestavěnými samoobslužnými automaty na víno. Směrem do chodby na skříň navazuje materiálově obdobně řešená příčka s integrovaným vstupem na toalety. Stolky a sezení je provedeno v kombinaci přírodní kartáčovaný dub s bílými kovovými či plastovými prvky.

 

Collarch Interior
Sezení v Přízemí; Foto: Michal Janků
Collarch, WineList
Přízemí Vinárny; Foto: Karolína Matušková

 

Collarch Karolína Matušková, WineList
Přízemí Vinárny; Foto: Karolína Matušková
Collarch Kitchen
Přízemí Vinárny; Foto: Karolína Matušková
Collarch WineList
Detail police v přízemí; Foto: Karolína Matušková

 

Osvětlení přízemí je řešeno menšími bodovými světly zavěšenými nebo přisazenými ke stropu s jedním dominantním prvkem ve středu hlavní místnosti: Přisazené kruhové světlo o průměru 2m je navržené ateliérem COLLARCH specificky pro tuto místnost. Světlo je stmívatelné a opatřené autorských potiskem.

Toalety jsou sjednoceny omyvatelnou epoxidovou stěrkou cihlové barvy a jsou řešeny jako bezbariérové.

Estetika interiéru se propisuje i do uličního parteru. Nové dřevěné výkladce rámují pohled do vinárny z exteriéru a decentní výstrč a nápis na fasádě z černě lakovaného plechu prezentují vinárnu navenek.

 

WinwList, Collarch
Pohled z ulice; Foto: Karolína Matušková

 

Floor Plan Ground Floor
Přízemí

1 sezení, 2 bar, 3 chodba, 4 WC (invalidé), 5 místnost zaměstnanců, 6 WC (zaměstnanci), 7 schody, 8 kuchyně, 9 venkovní sezení
Floor Plan Underground Floor
Sklepení

1 sezení, 2 bar, 3 chodba, 4 WC M, 5 WC Ž, 6 úklid, 7 schody, 8 vinný sklep, 9 sklad